Území působnosti

Území působnosti MAS Regionu Poodří sdružuje 39 obcí s 68 577 obyvateli (ČSÚ – ke dni 1.1.2022) a územím o rozloze 615 km2. Celé území spolku spadá do bývalého okresu Nový Jičín, Moravskoslezského kraje, v rámci NUTS II Moravskoslezsko.

Střední linií regionu prochází velkoplošné zvláště chráněné území – CHKO Poodří, které bylo vyhlášeno roku 1991 na základě potřeby ochrany mezinárodně cenných mokřadních biotopů, které se vytvořily v nivě řeky Odry. Území chráněné krajinné oblasti se rozpíná v katastrech 16 5 obcí MAS Regionu Poodří. Při severní hranici regionu se nachází přírodní park Oderské vrchy vyhlášený v roce 1994, který se rozprostírá na území 22 obcí. Do jižní části regionu zasahuje národní geopark Podbeskydí a do severozápadní části národní geopark Krajina břidlice.

Vývoj hospodářství byl zde ovlivněn především přírodními podmínkami, díky nimž došlo v regionu k rozsáhlé zemědělské činnosti. Dále vedly územím také významné historické stezky. V současnosti je hospodářství ovlivněno hustou dopravní infrastrukturou, která dává příznivé podmínky pro vznik průmyslových zón.

Území MAS Regionu Poodří je zajímavé svým zachovalým přírodním charakterem a krajinným rázem s četnými kulturními památkami a místními tradicemi obyvatelstva.

Obce MAS Regionu Poodří

Albrechtičky, Bartošovice, Bernartice nad Odrou, Bílov, Bílovec, Bítov, Bravantice, Fulnek, Heřmanice u Oder, Heřmánky, Hladké Životice, Jakubčovice nad Odrou, Jeseník nad Odrou, Jistebník, Kateřinice, Klimkovice, Kujavy, Kunín, Libhošť, Luboměř, Mankovice, Mošnov, Odry, Olbramice, Petřvald, Pustějov, Sedlnice, Skotnice, Slatina, Spálov, Studénka, Suchdol nad Odrou, Šenov u Nového Jičína, Tísek, Trnávka, Velké Albrechtice, Vražné, Vrchy, Zbyslavice.