Projekty MAS

Technická a administrativní podpora MAS Regionu Poodří v programu NZÚ Light II

Technická a administrativní podpora MAS Regionu Poodří v programu NZÚ Light II

Technická a administrativní podpora MAS Regionu Poodří v programu NZÚ Light

Technická a administrativní podpora MAS Regionu Poodří v programu NZÚ Light

Zemědělství v Poodří 2023

V řadě již 9. ročník kulturní akce „Zemědělství v Poodří“ se uskutečnil opět na Den české státnosti 28. září 2023 na návsi obce Bartošovice. Hlavní program akce tvořila výstava zemědělské techniky, kterou poskytli místní farmáři, ale také dodavatelé zemědělské techniky. Další techniku, tentokrát tu hasičskou, vystavili zdejší sbory dobrovolných hasičů. Účastníci akce mohli také zhlédnout výstavu malého a velkého hospodářského zvířectva, jako je mastný i dojný skot z regionálních farem, králíky, drůbež, holuby od českého svazu chovatelů ze Studénky, či exotičtější hospodářská zvířata – alpaky a pštrosy dvouprsté. Pro nejmenší ratolesti byly připraveny projížďky na ponících z jezdeckého klubu Cairo, ukázky „králičího hopu“ z Jarošova statku, zpracování ovčí vlny vedené Dílnou u Slunce, zrnkoviště, senohrátky, jízda na šlapacích traktorech, malování na obličej a nafukovací atrakce. Občanská společnost opět předvedla ukázky pasení stáda ovcí a hejna indických běžců se svými ovčáckými psy.

Pracovníci MAS Regionu Poodří informovali zúčastněné o strategii komunitně vedeného místního rozvoje a dotačních možnostech vedoucích k rozvoji regionu. Jedním z bodů programů byl také jarmark produktů s regionální značkou „MORAVSKÉ KRAVAŘSKO regionální produkt®“. Po celý den byl otevřen Dům přírody Poodří, kde probíhaly komentované prohlídky.

Na akci se prezentovalo i několik organizací. Střední škola technická a zemědělská z Nového Jičína propagovala své učební i maturitní obory. Zemědělský svaz ČR propagoval svou činnost. Spolek Včelařící z Bartošovic provedl zájemce celým chovem včel a samotným včelařstvím. Dravce a sovy předvedl sokolník pan Vít Jelínek. Ukázku řemesla kovářského demonstroval mistr v oboru pan Petr Zlámalík z Kunína. Akci doprovázelo hudební vystoupení štramberské kapely Ostopět.

Při letošním ročníku akce probíhala opět soutěž, a to soutěž o nejlepší marmeládu z Poodří. Do soutěže se přihlásilo několik zájemců, avšak vítěz může být jen jeden, a tak veřejnost, která hlasovala po ochutnávce vzorků, zvolila jako vítěznou marmeládu „Bezové želé“. Nejen marmeládu mohli účastníci akce okusit, po celý den byla připravena bohatá nabídka občerstvení.

Samotná akce v takovém formátu by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory poskytnuté z rozpočtu Moravskoslezského kraje a všech účinkujících, kterým patří velké poděkování. Letošní ročník byl svou účastí, přes tisícovku návštěvníku, ten největší a my pevně věříme, že ho příštím, tím kulatým, zvládneme překonat!

Tým MAS Regionu Poodří

Zemědělství v Poodří 2023